Jak dobrać odpowiedni kompresor do swojego warsztatu?

Jak dobrać odpowiedni kompresor do swojego warsztatu?

Kompresory są niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego warsztatu. Dzięki nim możemy sprawnie i szybko wykonywać prace związane z napompowywaniem opon, malowaniem czy też korzystaniem z narzędzi pneumatycznych. Wybór odpowiedniego kompresora może jednak sprawić nam sporo trudności, dlatego w tym artykule postaram się przedstawić kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Rodzaj zastosowań

Pierwszym krokiem przy wyborze kompresora jest określenie rodzaju zastosowań, do których będzie on wykorzystywany. Jeśli planujemy używać go głównie do drobnych prac hobbystycznych, wystarczy nam mały kompresor o niewielkiej mocy. Natomiast jeśli zamierzamy wykonywać bardziej zaawansowane prace, takie jak malowanie samochodu czy obsługa narzędzi pneumatycznych, konieczny będzie większy i bardziej wydajny model.

Wybór odpowiedniej mocy

Kolejnym istotnym kryterium przy wyborze kompresora jest jego moc. Moc jaką mają kompresory jest podawana w litrach na minutę (l/min) i im większa jest ta wartość, tym szybciej kompresor będzie w stanie napompować powietrze. Dla małych warsztatów i prac hobbystycznych zazwyczaj wystarczy kompresor o mocy do 2 KM, natomiast do większych zadań warto wybrać model o mocy powyżej 3 KM.

Pojemność zbiornika

Kolejną ważną cechą jaką mają kompresory jest pojemność zbiornika. Im większy zbiornik, tym dłużej kompresor będzie pracował bez konieczności częstego uruchamiania się. Dla małych warsztatów zazwyczaj wystarczy zbiornik o pojemności do 50 litrów, natomiast do większych zadań lepiej wybrać model z zbiornikiem o pojemności powyżej 100 litrów.

Wybór odpowiedniego kompresora do swojego warsztatu nie jest łatwym zadaniem, ale warto poświęcić trochę czasu na jego dokładne przeanalizowanie. Zwracając uwagę na rodzaj zastosowań, moc, pojemność zbiornika oraz jakość wykonania, będziemy mieli pewność, że wybrany model spełni wszystkie nasze oczekiwania i posłuży nam przez wiele lat. Warto zainwestować w dobre kompresory, ponieważ jest to kluczowy element wyposażenia każdego warsztatu.