Niezbędne narzędzie w warsztacie stolarskim

Niezbędne narzędzie w warsztacie stolarskim

Frezarki są jednym z najważniejszych narzędzi w warsztacie stolarskim. Dzięki nim możemy wykonywać precyzyjne wycinanie otworów, frezowanie krawędzi czy nawet tworzenie ozdobnych wzorów na drewnie. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje frezarek oraz ich zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje frezarek

1. Frezarka stołowa

Frezarka stołowa, zwana również frezarką górnowrzecionową, to jedna z najpopularniejszych maszyn w stolarstwie. Posiada solidną konstrukcję oraz duże możliwości regulacji, co sprawia, że jest bardzo wszechstronna. Frezarka stołowa jest idealna do frezowania krawędzi, wycinania otworów czy tworzenia rowków.

2. Frezarka górnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa to maszyna, która charakteryzuje się umieszczeniem wrzeciona frezarki nad blatem. Dzięki temu rozwiązaniu, mamy większą kontrolę nad materiałem, który frezujemy. Frezarka górnowrzecionowa jest często wykorzystywana do precyzyjnego frezowania detali, takich jak ozdobne wzory czy rowki.

3. Frezarka dolnowrzecionowa

Frezarka dolnowrzecionowa, zwana również frezarką kolumnową, to maszyna, w której wrzeciono frezarki jest umieszczone poniżej blatu. Dzięki temu rozwiązaniu, mamy łatwiejszy dostęp do materiału, który frezujemy. Frezarka dolnowrzecionowa jest idealna do frezowania dużych płyt czy tworzenia rowków na dłuższych odcinkach. Zastosowanie frezarek Frezarki znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach stolarstwa.